2024 елның 1 апрелендә тәмәке продукциясен законсыз җитештерү һәм аларның әйләнеше өчен җинаять җаваплылыгы билгеләнде

2024 елның 3 мае, җомга

РФ Җинаять кодексының 171.3 маддәсе яңа өлеш белән тулыландырылды, ул тәмәке продукциясен законсыз җитештерү һәм аларның әйләнеше өчен җинаять җаваплылыгын күздә тота. Әлеге җинаять өчен җинаять җаваплылыгы җитештерү, китерү, сатып алу (шул исәптән Россия Федерациясенә керткәндә һәм Россия Федерациясеннән чыгарганда), тәмәке продукциясен, никотинслы продукция һәм чималны тиешле лицензиясез саклау очрагында, әгәр мондый лицензия зур күләмдә башкарылган һәм биш йөз мең сумнан алып бер миллион сумга кадәр күләмдә яисә хезмәт хакы яки башка керем күләмендә штраф белән җәзаланган очракта, яки шул ук срокка өч елга кадәр мәҗбүри эш белән шөгыльләнү яки билгеле бер вазыйфаны биләү хокукыннан мәхрүм итү яки өч елга кадәр эшчәнлек белән шөгыльләнү хокукыннан мәхрүм итү яки билгеле бер срокка билгеләнгән срокка билгеләнгән срокка яки өч елга кадәр эшчәнлек белән шөгыльләнү.