Кайбыч районы прокуратурасы аңлата

2023 елның 3 феврале, җомга

Кайбыч районы прокуратурасы аңлата Наркотик чараларның законсыз әйләнеше өлкәсендә җинаятьләр һәм хокук бозулар кылган өчен җинаять һәм административ җаваплылык Наркотик чаралар һәм психотроп матдәләрнең законсыз әйләнеше өчен уналты яшькә җиткән затлар җәлеп ителергә мөмкин булган административ һәм җинаять җаваплылыгы каралган. Россия Федерациясе Хөкүмәтенең 30.06.998 номерлы карары белән Россия Федерациясендә контрольдә тотылырга тиешле наркотик чаралар, психотроп матдәләр һәм аларның прекурсорлары исемлеге расланды. Административ җаваплылыкның җинаять җаваплылыгыннан төп аермасы наркотик чаралар яки психотроп матдәләр, шулай ук наркотик матдәләр яки психотроп матдәләр булган үсемлекләр, яки аларның күрсәтелгән чаралар һәм матдәләр булган өлешләре күләмендә билгеләнә. Наркотик чараларны һәм психотны сату максатыннан башка законсыз сатып алу, саклау, ташу, җитештерү, эшкәртү җинаять җәзасы булып тора.