Корал һәм сугыш кирәк-яракларын законсыз саклау җинаять җаваплылыгына китерә.

2023 елның 29 марты, чәршәмбе

Кайбыч районы прокуратурасы аңлата

Корал һәм сугыш кирәк-яракларын законсыз саклау җинаять җаваплылыгына китерә.

Корал әйләнеше кагыйдәләре 1996 елның 13 декабрендәге 150-ФЗ номерлы Федераль законда, шулай ук башка норматив хокукый актларда бар. Закон нигезендә корал алу, саклау, йөртү тәртибен бозу җаваплылыкка китерә.
Мәсәлән, законсыз сатып алу, саклау, сату, утлы корал йөртү өчен РФ ҖК 222 маддәсе буенча җинаять җаваплылыгы каралган. Шунысын да истә тотарга кирәк, ул утлы корал гына түгел, ә аның төп өлешләре һәм сугыш кирәк-яраклары саклау өчен дә һөҗүм итә.
Утлы корал дип хәрби, хезмәт һәм граждан коралларының барлык төрләрен, шул исәптән үз куллары белән ясалган, конструктив рәвештә максатны ерактан ук дары яки башка заряд энергиясе хисабына юнәлешле хәрәкәт алучы снаряд белән юк итү өчен билгеләнгән коралларны аңларга кирәк. Аларга винтовкалар, карабиннар, пистолетлар һәм револьверлар, ау һәм спорт мылтыклары, автоматлар һәм пулеметлар, минометлар, гранатометлар, артиллерия кораллары һәм авиация пушкалары, шулай ук калибрларына карамастан утлы коралның башка төрләре керә.
Боеприпаслар дип, максатны юк итү өчен билгеләнгән һәм яру, ыргыту яки шартлату зарядлары яки аларның комбинациясе булган корал һәм ыргытыла торган җиһазларны аңларга кирәк.
Бу җинаять өчен җаваплылык 16 яшьтән башлана. РФ ҖК 222 маддәсенең 1 өлеше буенча максималь җәза сиксән мең сумга кадәр штраф белән биш елга кадәр ирегеннән мәхрүм итү 80 мең сум штраф белән дүрт ел ирегеннән мәхрүм итү. Җинаятьнең квалификацияле составы (төркем оештырган кешеләр төркеме тарафыннан кылынган) 8 елга кадәр ирегеннән мәхрүм итүгә китерә.
Шул ук вакытта РФ ҖК 222 маддәсенә искәрмә буенча корал, сугыш кирәк — яраклары, шартлаткыч матдәләр, шартлаткыч җайланмаларны үз теләге белән тапшырган кеше аларны саклаган өчен җинаять җаваплылыгыннан азат ителә.
Кешене тоткарлаганда, шулай ук аларны табу һәм алу буенча тикшерү эшләре алып барганда аларны үз теләге белән тапшыру дип таныла алмый.
Мәсәлән, агымдагы елның мартында Кайбыч районында Федоровское авылында яшәүчегә карата хөкем карары чыгарылган, аның өендә тентү барышында полиция хезмәткәрләре утлы корал тапкан.
Кайбыч район суды аны РФ ҖК 222 маддәсенең 1 өлешендә каралган җинаять кылуда гаепле дип таба һәм 1 елга иреген чикләүгә хөкем итә.