Административ хокук бозулар турында Россия Федерациясе Кодексына үзгәрешләр үз көченә керде

2023 елның 11 мае, пәнҗешәмбе

Кайбыч районы прокуратурасы аңлата

Балигъ булмаганнарга тәмәке, тәмәке һәм торбалар, кальяннар, вейплар һәм алар өчен никотинлы сыеклыклар һ. б. саткан өчен штрафлар шактый арттырылган.
Балигъ булмаганнарга тәмәке продукциясен саткан өчен Штраф:вазифаи затлар өчен — 150 меңнән 300 мең сумга кадәр;юридик затлар өчен — 400 меңнән 600 меңгә кадәр тәшкил итәчәк.
Шулай ук балигъ булмаган баланы тәмәке тарту яки никотинлы продукция куллану процессына җәлеп иткән өчен штраф арттырылды (РФ Административ хокук бозулар кодексының 6.23 маддәсе 1 өлеше).2) РФ Административ хокук бозулар кодексы рецептлы даруларны рецептсыз саткан өчен махсус состав белән тулыландырылган.
РФ Административ хокук бозулар кодексының 14.4.2 маддәсенең 1.1 өлеше санкциясе җәзаны күздә тота:фармацевтлар өчен 10 меңнән 20 мең сумга кадәр штраф яки 6 айдан бер елга кадәр дисквалификация;
ИП өчен 50 меңнән 100 мең сумга кадәр штраф.;
юридик затлар өчен 150 меңнән 200 мең сумга кадәр штраф.
28.04.2023 елгы 175-ФЗ номерлы Закон 2023 елның 9 маеннан үз көченә керде.