Балаларның спорт һәм уен мәйданчыкларыннан куркынычсыз файдалану хокукын бозуларны бетерү буенча чаралар күрелде

2023 елның 22 мае, дүшәмбе

Кайбыч районы прокуратурасы спорт һәм уен мәйданчыкларын эксплуатацияләгәндә законнарның үтәлешен тикшерде.
Район территориясендә 61 спорт - уен объекты урнашкан, шуларның 11е универсаль спорт мәйданчыклары.
Тикшерүләр күрсәткәнчә, кайбер очракларда әлеге объектларның хуҗалары аларны куркынычсыз эксплуатацияләү буенча чаралар комплексын үтәүне тәэмин итми, аларда җиһазларны кулланганда кагыйдәләр һәм яшь таләпләре күрсәтелгән мәгълүмати такталар, коткару һәм ашыгыч ярдәм хезмәте телефоннары номерлары, җиһазлар төзек булмаган һәм ватылган очракта эксплуатация хезмәте телефоннары номерлары юк.
Моннан тыш, төрле төрдәге тикшерүләр вакытында башкарылган эшләрнең вакытлылыгын, тулылыгын һәм дөреслеген контрольдә тоту максатларында тикшерүләр үткәрү графигы, эксплуатация документациясе, шул исәптән паспорт, тикшерү һәм тикшерү акты, җиһазларны карау графигы юк.
Хуҗаларның техник регламентлар һәм дәүләт стандартлары таләпләрен үтәмәве Начар җиһазлар куллануга һәм балаларны имгәтүгә китерергә мөмкин.
Тикшерү нәтиҗәсендә балалар өчен мәйданчыкларны һәм җиһазларны тотканда һәм кулланганда хокук бозуларны бетерү буенча прокурор реакциясе актлары чаралары күрелде.
Әлеге өлкәдә күзәтчелек чаралары дәвам итәчәк.