Прокурор тикшерүе нәтиҗәләре буенча производствода бәхетсезлек очрагы турында җинаять эше кузгатылган

2023 елның 11 мае, пәнҗешәмбе

Кайбыч районы прокуратурасы «Автодор»СК ҖЧҖдә хезмәтне саклау өлкәсендә хезмәт законнарының үтәлешен тикшерде.
27.03.2023 елда Татарстан Республикасы Кайбыч районының Иске Чечкаба һәм Олы Кайбыч авыллары арасында урнашкан «Автодор» ҖЧҖ төзелеш һәм инертив Материалларны саклау производство базасында йөк төяү эшләре башкарылуы ачыкланды.
7 метрдан артык биеклектәге вак ташлы - күл катнашмасы штабеленең өске өлешеннән вак ташлы - күл катнашмасы төшү нәтиҗәсендә биналарны һәм корылмаларны хезмәтләндерү буенча эшче уң зур һәм кечкенә беркетелгән сөякләрнең урта өчтән бер өлешендәге кисәкчә сынган тән җәрәхәтенә дучар була, бу сәламәтлеккә авыр зыян китерә.
Прокуратура билгеләгәнчә, әлеге базада эшләр хезмәтне саклау өчен җаваплы вазифаи зат контроленнән һәм технологик картадан башка башкарыла, складка салына торган материалларны үз белдеге белән агызуга һәм әйләндерүгә каршы чаралар күрелми.
Бу факт буенча Кайбыч районы прокуратурасы тикшерү органнарына җинаять эзәрлекләү мәсьәләсен хәл итү өчен тикшерү материаллары җибәрә.
Аларны карау нәтиҗәләре буенча ТР буенча Россия СУСК Югары Ослан МРСО тарафыннан РФ ҖК 143 маддәсенең 1 өлеше буенча җинаять эше кузгатылган (хезмәтне саклау таләпләрен бозу, саксызлык аркасында кеше сәламәтлегенә авыр зыян китерүгә китергән).
Җинаять эшен тикшерү барышы прокуратура контролендә.